loading
Nowoczesne budownictwo mieszkaniowe i użytkowe wyróżnia się szerokim zastosowaniem szkła. To przede wszystkim wielkopowierzchniowe przeszklenia w bryle budynku, szklane schody i balustrady całoszklane, a coraz częściej także szklane podłogi. Balustrady ze szkła znajdują zastosowanie wewnątrz i na zewnątrz nowoczesnych budynków. Ich głównym zadaniem jest zabezpieczenie balkonów i tarasów oraz ciągów komunikacyjnych łączących kolejne kondygnacje budynku. Planując montaż balustrad balkonowych warto rozważyć wybór różnych systemów, w tym balustrad z materiałów łączonych. Jednym z najbardziej popularnych połączeń jest szkło i stal. Zanim odpowiemy na pytanie, czy warto montować balustrady ze szkła na balkonie spróbujemy wskazać czynniki ryzyka, na jakie będzie wyeksponowana konstrukcja. Ich znajomość, przy jednoczesnej bardzo dobrej znajomości materiału pozwoli nam wybrać najlepszy materiał na balustrady zewnętrzne.

Balustrada balkonowa: Na co jest narażona?

 Eksploatacja materiałów wykończeniowych w aplikacjach zewnętrznych wiąże się z ekspozycją na oddziaływanie wielu różnych czynników. Balustrady balkonowe są narażone na:
  • niekorzystne czynniki atmosferyczne (wilgoć, zmiany temperatur, promieniowanie UV),
  • zanieczyszczenia (biologiczne i cywilizacyjne),
  • uszkodzenia mechaniczne (uszkodzenia wynikające z normalnego użytkowania konstrukcji, jak i potencjalnych aktów wandalizmu).
To wszystko sprawia, że nie każdy materiał wykończeniowy nadaje się do aplikacji zewnętrznych. Część jest nieodpowiednia z powodu niskiej trwałości, inne eliminuje się ze względu na kosztowne i czasochłonne procesy konserwacji, jakim materiał musi być poddawany w każdym sezonie. Jak na tle innych materiałów prezentuje się szkło? Szkło charakteryzuje się bardzo wysoką trwałością. Dzięki płaskiej i nieporowatej powierzchni jest odporne na zanieczyszczenia i łatwe do utrzymania w czystości. Nie deformuje się, ani nie odbarwia pod wpływem oddziaływania promieniowania UV. Skutecznie opiera się również pozostałym czynnikom atmosferycznym, a zachlapane farbą lub celowo wymalowane farbą w spray’u może być skutecznie oczyszczone i przywrócone do dawnej świetlności. To sprawia, że balustrady szklane są popularnym wyborem w przypadku obiektów mieszkalnych, jak i komercyjnych.

Balustrada ze szkła: Jaki model wybrać?

Zakład szklarski oferuje szeroki wybór balustrad ze szkła. To:
  • balustrady samonośne (tzw. balustrady całoszklane) – są w całości wykonane ze szkła, dzięki czemu prezentują się bardzo elegancko i doskonale wpisują w założenia nowoczesnego budownictwa minimalistycznego,
  • balustrady na szynie – charakteryzują się łatwym montażem oraz możliwością zastosowania różnych materiałów wykończeniowych,
  • balustrady w stalowej ramie – oferują mnogość dostępnych kształtów i rozmiarów, co pozwala na realizację nawet najbardziej śmiałych koncepcji, przy jednoczesnym zachowaniu pełnej funkcjonalności balustrady.
Wybór modelu powinien być podyktowane przede wszystkim względami estetycznymi. Balustrady stanowią integralny element elewacji budynku i muszą być z nią spójne pod względem stylistyki i wykończenia.